Door Jennifer Straub, RTV Connect
Voormalig kinderburgemeester Veerle Witjes heeft officieel de ambtsketen overgedragen aan Kobe Mettrop (11). Vanaf 25 augustus 2026 is Kobe de kersverse kinderburgemeester van gemeente Lingewaard. De ceremonie stond in het teken van waardering, cadeautjes, bloemen en verschillende toespraken.
De avond begon met een afscheidsceremonie, waarin Veerle Witjes werd bedankt voor haar inzet als kinderburgemeester het afgelopen jaar. Ook mocht ze een eigen toespraak geven, die ze – kenmerkend voor haar ambtsperiode – zelf had geschreven. Ze viel op door haar inzet, zo was ze afgelopen jaar actief aanwezig bij ongeveer vijftig activiteiten in de gemeente: van de Sinterklaasviering tot de blauwe dinsdag van de Vierdaagse.
Tekst gaat verder onder foto’s.
Kinderburgemeesterschap bestaat uit vijf taken
Burgemeester Nelly Kalfs vertelt dat het kinderburgemeesterschap bestaat uit vijf taken. “Allereerst is er de ceremoniële rol, bij evenementen en herdenkingen. Dit komt overeen met hoe een burgemeester ook een ceremoniële rol heeft. Verder levert de kinderburgemeester eigen speerpunten aan, waar hij of zij invulling aan probeert te geven. De kinderburgemeester is ook aanwezig bij activiteiten die niet met de speerpunten te maken hebben, maar die wel passen bij het kinderburgemeesterschap.”
Burgemeester Kalfs vervolgt dat een andere taak van de kinderburgemeester is om één keer per jaar voorzitter te zijn van de kinderraad. “De kinderraad bestaat daarbij uit de schoolklas van de kinderburgemeester. De leerlingen hebben een budget van 1500 euro, waarvan ze zelf mogen bepalen naar welk doel het gaat. Vaak zijn dit onderwerpen die de kinderburgemeester belangrijk vindt. Ten slotte wordt de kinderburgemeester soms gevraagd om input te geven in de gemeente. Hiermee laten we zien dat kinderen ook invloed hebben, dat je invloed kan hebben op je eigen leefomgeving.”
“De kinderburgemeester is ook aanwezig bij activiteiten die niet met de speerpunten te maken hebben, maar die wel passen bij het kinderburgemeesterschap.”
– Nelly Kalfs, burgemeester van Lingewaard
Leuk om stem te laten horen en invloed uit te oefenen
Het gaat dus niet om een symbolische titel, maar om echt een actieve rol spelen in de gemeente. Inwoners zien dit op verschillende manieren terug in de samenleving. “Denk aan bijvoorbeeld Stichting Leergeld waar een keer het budget van 1500 euro naartoe is gegaan, of het organiseren van de eindmusical in verzorgingshuizen. De connectie tussen ouderen en jongeren wordt steeds meer een ding”, aldus burgemeester Nelly Kalfs. De betrokkenheid van de jeugd wordt ook gemerkt tijdens de kinderraad en bij gastlessen. Burgemeester Kalfs: “Als je met leerlingen in gesprek gaat over bijvoorbeeld het vuurwerkverbod, zie je dat alle argumenten die ze noemen om voor of tegen te zijn, ook terugkomen in de gemeenteraad. We merken enthousiaste reacties van de kinderen, dat ze het leuk vinden om hun stem te laten horen en invloed uit te oefenen.”
“Ik wil graag kinderen en ouderen meer met elkaar in contact brengen, zodat verhalen van vroeger niet verloren gaan.”
– Kobe Mettrop, de nieuwe kinderburgemeester van Lingewaard
Eén van die enthousiaste kinderen is de nieuwe kinderburgemeester Kobe Mettrop, die al duidelijke speerpunten klaar heeft liggen om komend jaar mee aan de slag te gaan. “Ik wil graag kinderen en ouderen meer met elkaar in contact brengen, zodat verhalen van vroeger niet verloren gaan. Ik wil kinderen laten ontdekken hoeveel bijzondere mensen er in Lingewaard wonen en werken. Afgelopen jaar heb ik natuurlijk ook gezien wat Veerle allemaal heeft gedaan als kinderburgemeester. Ik hoop dat ik er net zo’n bijzonder jaar van kan maken als zij. En ik wil de gemeente bedanken dat ik kinderburgemeester mag zijn. Ik heb er heel veel zin in!”
Foto’s © Connect










