Willeke van Vulpen, Bemmel 22 februari.
Op een regenachtige zondagmiddag, was de foyer van de TheaterKerk – voor de tweede keer – volledig uitverkocht. Schrijver en historicus Michel Bongers nam zijn publiek mee op een warme, muzikale reis door de geschiedenis van het iconische café Het Wapen van Bemmel, de familie Janssen-Schellings en het legendarische ‘Danse bij Jansse’.
Meer dan een eeuw dorpsgeschiedenis
Met unieke foto’s, oude geluidsopnames en levendige anekdotes schetste Bongers het verhaal van een tijd waarin het Wapen het sociale en culturele hart van Bemmel en omgeving was. Hij vertelde over het ontstaan van het café en de dorpskern van Bemmel die door de jaren en oorlog veranderde, de betekenis van de familie Janssen – die ook aan de wieg stond van winkelcentrum De Assenburg – en vooral over de mensen die het café tot een begrip maakten.
Muziek en herkenning
Tussen de verhalen door klonk muziek van onder anderen Rob de Nijs, Imca Marina en The Cats. Maar ook Kwintet De Nieuwe 5 was razend populair. Het publiek zong uit volle borst mee, lachte om herkenbare anekdotes en wees elkaar lachend aan op oude foto’s.
“Het is niet alleen een lezing, het is een feestje,” aldus een bezoeker. Veel aanwezigen bleken oude bekenden of familieleden, wat de middag een extra persoonlijke sfeer gaf.
Gezelligheid en nostalgie
Na afloop bleven velen nog even hangen; ze haalden herinneringen op, wisselden verhalen uit en genoten van de saamhorigheid. Bongers wist met zijn meeslepende vertelstijl en rijke archiefmateriaal een middag neer te zetten die niet alleen informatief, maar vooral hartverwarmend was.
“Dit is geschiedenis die leeft,” merkte een andere bezoeker op. “Het voelt alsof je er zelf weer bij bent.”
Nieuwe edities op komst
Op zondagmiddag 8 maart om 14.00 uur vindt de eerstvolgende lezing plaats in de Zandse Kerk in Huissen. Het belooft opnieuw een bijzonder leuke middag te worden, met veel bekende meezingmuziek (onder andere van Boudewijn de Groot) en een interessante lezing over de Provo: Back to the Sixties.
Op zondag 31 mei volgt een nieuwe middag in de TheaterKerk, onder de titel: ‘Blieve Schrieve!!!, Bemmel ien de bar gezelluge joare ’60 en ’70’. De inloop is vanaf 13.00 uur en het programma start om 14.00 uur.
Geïnteresseerden wordt verzocht zich vooraf aan te melden via: bongers1964@gmail.com
.
De entree bedraagt € 7,50.
Foto’s uit het archief van Michel Bongers
De zaal van het Wapen in 1963. 
Danse bij Jansse met de Nieuwe 5. 






