Omroep Lingewaard

Gemeenteraad aan de bal over vrachtverkeer in Huissen

“De bal ligt dus nu bij de gemeente, de raad en het college, omdat de gemeenteraad in de positie is en wel mogelijkheden heeft om maatregelen te doen treffen. De werkgroep is van mening dat de gemeente met creativiteit en bestuurlijk lef, geïnspireerd door de mogelijke maatregelen in de bijlage van dit document en door breed in Nederland rond te kijken, een stevige maatregel kan ontwikkelen. De urgentie is namelijk zeer hoog en vraagt om een maatregel die wel substantieel de hoeveelheid vrachtverkeer door Huissen zal verminderen.”

Zo eindigt de conclusie in het eindverslag van de Werkgroep Vrachtverkeer Huissen. De gemeenteraad heeft eerder erkend dat er een probleem is in Huissen en heeft besloten de Werkgroep Vrachtverkeer Huissen op te richten. De werkgroep werd opgezet om bewoners en ondernemers te laten komen tot gezamenlijk gedragen maatregelen om de hoeveelheid vrachtverkeer op de route Stadswal-Karstraat in Huissen te verminderen. In de werkgroep zijn bewonersvertegenwoordigers opgenomen en ondernemersvertegenwoordigers van vier bedrijven uit Huissen met veel vrachttransportbewegingen door Huissen.

In de raadsvergadering van 27 maart 2025 werd de bal gespeeld en ging het debat in hoofdlijnen over een tweetal moties. De ene motie was van een vijftal partijen (D66,CDA, PvdA, GoenLinks en SP), die samen 13 zetels in de raad hebben en de andere motie was van een tweetal partijen (Lingewaard.NU en B06) met samen 6 zetels. Twee partijen VVD en LokaalBelangLingerwaard (LBL), met elk 5 zetels, konden dus nog kiezen welke motie ze zouden steunen.

De motie van de vijf partijen vraagt het college om actief beleid in te voeren om vrachtverkeer zonder bestemming in Huissen te weren, een knip voor doorgaand vrachtverkeer aan te brengen ter hoogte van de kruising van De Valom, zodat het noordelijke en zuidelijke deel van Huissen beter gereguleerd worden en als alternatief een ontheffing aan de reeds tussen Bemmel en Huissen gevestigde transporteurs wordt aangeboden om gebruik te blijven maken van het traject door Huissen. Hiervoor wordt dan wel een bijdrage gevraagd aan een fonds voor extra maatregelen ter bevordering van verkeersveiligheid en leefbaarheid.

De motie van Lingewaard.NU en B06 doet eveneens een verzoek aan het college en vraagt om een vervolg op een onderzoek naar een rondweg om Huissen en een plan hiervoor uit te werken. Ook wordt gevraagd om bij de provincie de ontsluiting van Huissen onder de aandacht te brengen met een aansluiting op de A325 vanuit Huissen als optie. Op korte termijn moet de maximum snelheid van de route Stadswal – Karstraat (binnen de bebouwde kom) naar 30 km en moet de weg ook daarvoor worden ingericht. Verder moet op korte termijn de bewegwijzering worden aangepast met een verwijzing naar Huissen Noord en Huissen Zuid en de industrieterreinen, zodat de doorgaande route door Huissen zo veel mogelijk wordt ontzien.

Het laatste fluitsignaal, oftewel de uitslag van het debat, was er na ongeveer 3,5 uur. Dat was inclusief tussentijds overleg tussen de partijen. De motie van Lingewaard.NU en B06 kreeg uiteindelijk de meerderheid in de gemeenteraad door de steun van VVD en LBL. Het onderdeel over de 30 km. verdween nog wel uit de motie nadat wethouder Maarten van den Bos dat onderdeel met klem had ontraden.

Dan waren er ook nog moties met verzoeken aan het college om een nachtelijk verbod voor vrachtverkeer door Huissen in te voeren. De eerdergenoemde vijf partijen vragen daarin om een verbod tussen 9 uur ’s avonds en 9 uur in de ochtend en in het weekend. De vier andere partijen vragen om een proef met een verbod tussen 10 uur ’s avonds en 6 uur in de ochtend en op de zondag. De stemming over de nachtelijke afsluiting gaf eenzelfde uitslag te zien.

De bal is wat de gemeenteraad betreft gespeeld en in het doel van het college beland. Wordt vervolgd.

 

– Door de politieke redactie –

laatste berichten